Роботу сайту тимчасово призупинено
у зв’язку з несплатою за подовження терміну дії доменного імені та хостингу.

Календар оновлень:

Новини:05.03.2018, 17:09
Анонси:12.02.2018, 16:16
Статті:26.10.2016, 14:56
  
Останнє оновлення: 05.03.2018, 17:09
 

Видавничо-поліграфічна справа і книгорозповсюдженняВ Полтавській області нараховується близько 100 підприємств та організацій, що зайняті у видавничо-поліграфічному бізнесі.

В галузі утворилось потужне конкурентне середовище, де поряд з державними та комунальними структурами успішно працюють підприємства різних форм власності. Друк газет залишається одним із основних видів діяльності для комунальних друкарень та видавництв.

На всіх обласних комунальних підприємствах та в більшості районних замінено шкідливу технологію свинцевого набору на сучасні комп'ютерно-видавничі технології складання, верстки, кольороподілу. Всі редакції обласних та районних газет здійснюють підготовку оригінал-макетів періодичних видань з використанням сучасних комп'ютерних технологій.

Комунальні видавництва та друкарні постійно вдосконалюють комп'ютерний набір та верстку, офсетний друк.

В області створено кущові поліграфічні центри офсетного друку, які забезпечують друк кількох районних газет, але нажаль їх обладнання потребує заміни – його знос складає 75-95%. Така ситуація на всіх комунальних підприємствах поліграфії, які друкують районні газети – в Лубнах, Гадячі, Глобиному, Кобеляках.

Районні та міські комунальні друкарні, що належать до спільної власності територіальних громад районів, також перебувають у скрутному становищі. На деяких з них поряд із сучасними ще використовуються застарілі технології додрукарських та друкарських процесів (зокрема, в м.м. Гребінці, Лохвиці), але питома вага їх досить незначна .

Практично всі комунальні друкарні потребують нового обладнання для офсетного друку.

Комунальні поліграфічні підприємства спеціалізуються на випуску газетної продукції (70% обсягів), але також друкують книги, кольорову, бланкову та інші види друкованої продукції.

Всі комунальні поліграфічні підприємства, оперативне управління якими здійснює Департамент (а їх 5), працюють рентабельно, не зважаючи на певні труднощі та велику конкуренцію в галузі.

До Державного реєстру видавців, виготівників та розповсюджувачів видавничої продукції у Полтавській області внесено 35 суб'єктів видавничої справи. Переважно це приватні підприємці - фізичні особи, які здійснюють один вид діяльності у галузі видавничої справи чи книгорозповсюдження.

Починаючи з 2012 року видача свідоцтв здійснюється через єдиний дозвільний центр, що розташований у міськвиконкомі.

Більшість підприємств галузі поєднують в своїй роботі 2-3 види діяльності у сфері видавничої справи.

У видавництвах області щороку виходять близько 200 назв книг різної тематики, але наклади цих видань незначні, переважно до 1 тис. прим.

У Полтавській області щороку збільшується кількість книжкових відділів, кіосків, відкриваються нові книгарні. На сьогодні в області налічується 51 стаціонарний книжковий магазин. Разом з тим, розповсюджують книгу 199 кіосків, відділів, лотків книжкової торгівлі. Загальна кількість об'єктів роздрібної книжкової торгівлі в області - 250.

В місті Полтаві є один комунальний магазин „Планета", який залишився від колишнього об'єднання „Укркнига", кіоски у складі видавництв та друкарень комунальної форми власності. Понад 100 фізичних осіб-приватних підприємців продають книги з лотків. В кожному районі є книжкові магазини і відділи в магазинах облспоживспілки (121 відділ і 7 книжкових магазинів). В місті Пирятин є комунальний магазин спільної власності територіальних громад району. Підприємці-книгорозповсюджувачі в районних центрах орендують площі переважно в приміщеннях райспоживспілки. В районах, де немає стаціонарних магазинів, є невеликі відділи. В селах в поштових відділеннях є кіоски з розповсюдження книг та періодичних видань.

Облдержадміністрація та обласна рада всіляко сприяють діяльності видавництв, книгарень. Комунальне видавництво „Полтавський літератор" звільнено від орендної плати за займану площу рішенням сесії обласної ради.

На виконання Указу Президента України від 09.11.2000 №1217/2000 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки національного книговидання і книгорозповсюдження» в області починаючи з 2000 року розробляються та успішно виконуються програми підтримки книговидання.

Рішенням чотирнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 21 грудня 2012 року затверджено Комплексну програму сприяння розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери в Полтавській області на 2013-2015 роки". Заходи Комплексної програми направлені на реалізацію державної інформаційної політики, книговидання та книгорозповсюдження, обласного телерадіомовлення, найбільш повного забезпечення населення області різноплановою інформацією, соціально значущою видавничою продукцією місцевих авторів.

За цей час було видано 84 назви соціально значущих книг загальним тиражем близько 65,5 тисяч примірників, з обласного бюджету на їх видання було виділено більше 2 370,0 тис. грн.

Видаються соціально значущі книги авторів області в результаті конкурсного добору консультативно-дорадчим органом при Полтавській обласній державній адміністрації – Експертною радою з випуску соціально значущих книг авторів області за рекомендаціями профільних комісій обласної ради. Це літературно-художні видання, історико-краєзнавча література довідкові та інформаційні видання (енциклопедії, словники тощо). Значна увага приділяється виданню книжок для дітей.

Видані соціально значущі книги передаються для поповнення бібліотечних фондів - Полтавській обласній бібліотеці ім.І.П.Котляревського, Краєзнавчому музею, музею "Поле Полтавської битви", музею Панаса Мирного, Комунальному підприємству базі–магазину "Освітатехпостач", творчим спілкам і товариствам області.

Комплексною програмою передбачено фінансування «Науково-редакційного підрозділу-центр по дослідженню історії Полтавщини» Полтавської обласної ради. НРП-центр є науково-дослідним закладом, напрямки діяльності якого пов'язані з розвитком інформаційного суспільства та видавничої галузі. Разом з науково-пошуковими роботами з реалізації проекту „Реабілітовані історією" НРП-центр здійснює ряд краєзнавчих видавничих проектів та наукових досліджень з історії краю в тому числі підготовки до видання енциклопедичного видання „Полтавіка. Полтавська енциклопедія" у 12 томах.

Щороку в рамках програмних заходів проводиться конкурс «Краща книга Полтавщини. На розгляд журі подаються видання від обласних видавництв.

Видавництва Полтавщини беруть активну участь у міжнародних та міжрегіональних книжкових виставках. З 2012 року започатковано обласну виїзну книжкову виставку-ярмарок «Книга Полтавщини».

Анонси