Календар оновлень:

Новини:20.02.2018, 13:09
Анонси:12.02.2018, 16:16
Статті:26.10.2016, 14:56
  
Останнє оновлення: 20.02.2018, 13:09
 

Видавничо-поліграфічна справа і книгорозповсюдженняВидавництво «Гадяч»

Друкарська справа на Гадяччині мала свій початок в XIX столітті минулого тисячоліття. Матеріли досліджень місцевого етнографа А.П. Ходикіна свідчать, що в Гадячі в 1906 році було віддруковано перший номер "Газеты Гадячского Земства".

Потім історія друкарської справи тісно переплітається з діяльністю Олени Пчілки (мати видатного класика української літератури Лесі Українки), яка деякий час жила і працювала в Гадячі. Зокрема, з 1917 по 1920 рр. в будинку нинішньої редакції вона працювала редактором газети «Рідний край». Саме в цей час багато її праць друкується саме в Гадяцькій друкарні.

Водночас друкарня і газета постійно ідуть поруч і віддзеркалюють розвиток одна другої. Так, в 1907 році друкується "Сельский деревенский календарь" І. Горбунова-Посадова. З 1908 року видається часопис для дітей "Молода Україна", в 1914 році «Зелений гай», вірші, казки з малюнками для дітей Олени Пчілки.

На той час в Гадячі крім повітової друкарні працювали ще 2 літографічні цехи М. А. Климовицького і М. Казакова.

Після 1917 року цехи були націоналізовані і об'єднані в одну друкарню на основі друкарні Гадяцького земства.

У вересні 1941 року друкарня тимчасово припинила свою діяльність. Під час німецької окупації працівникам друкарні вдалося зберегти всі шрифти та робочі механізми поліграфічних машин і після вигнання німецьких військ у вересні 1943 року робота друкарні почалася з сортування збережених шрифтів.

10 серпня 1946 року наказом № 1 по Гадяцькій райдрукарні, штат друкарні переходить у підпорядкування Полтавського облуправління поліграфії і видавництв.

У 1996 році на базі райдрукарні утворено обласне комунальне видавництво «Гадяч». У 2000 році на підприємстві було ліквідовано шкідливі технології набору та верстки.

Нині видавництво хоча й не може похвалитися новітньою поліграфічною базою, та на наявній техніці і з висококваліфікованими кадрами друкує повнокольорову продукцію – це і повнокольорова газета, буклети, календарі, етикетки, листівки, грамоти; друк на різних видах паперу – від крейдяного до самоклейкого, друк на картоні, фігурна висічка. Виготовляється продукція з нумерацією, упаковка для дитячих новорічних подарунків, тортові коробки, тиснення золотом, дизайн. Терміни виготовлення продукції мінімальні, якість висока.

З 2000 по травень 2013 року видавництвом успішно керувала Гребенник Галина Іванівна - ветеран поліграфічної галузі з 1973 року.

На сьогодні чисельність працівників у видавництві - 10 чол. Середньомісячна заробітна плата (за 9 міс.2013 р.) – 1172 грн.

Шкідливе виробництво на підприємстві ліквідовано повністю. Видавництво освоїло друк кольорової продукції, придбало за власні кошти офсетну машину «Ромайор-314», фотовивідний пристрій «Accuset-1000», ламінатор, біндер, комп'ютери, офсетну машину «Домінант – 712».

Видавництво «Гадяч» - одне з небагатьох комунальних підприємств, де освоєно сучасні технології кольороподілу, що дає змогу виготовляти повнокольорову книжкову продукцію високої якості.

Підприємство протягом багатьох років працює ефективно, рентабельно, забезпечує жителів свого та сусідніх районів якісною друкованою продукцією – газетами, книгами, іншими виданнями. Освоєно друк на картоні та на інших матеріалах. Регулярно видавництво видає книги місцевих авторів та авторів сусідніх районів та областей.

З 26 грудня 2013 року очолює підприємство Рубан Наталія Іванівна.

На даному підприємстві Рубан Н.І. працює з 2005 року пройшовши шлях від касира підприємства до інженера-технолога.


Комунальне видавництво Полтавської обласної ради «Видавництво «Кобеляки»

У 1981 році на базі Кобеляцької районної друкарні було створено Кобеляцьке районне поліграфічне об'єднання, яке забезпечувало друк газет кількох районів. У 1982 році побудовано нову двоповерхову будівлю (площею понад 2451кв.м.), придбано нове поліграфічне обладнання.

Сучасне видавництво «Кобеляки» утворилось на базі Кобеляцького районного поліграфічного об'єднання у 1996 році.

Видавництво спеціалізується на друку газетної продукції, потужності підприємства дозволяють забезпечувати щоденний друк кількох газет не тільки Кобеляцького району, а й сусідніх районів .  

Крім газет, видавництво «Кобеляки» може випускати книги, бланкову продукцію, етикетки, вітальні адреси, афіші, плакати, виконувати палітурні роботи. Але поліграфічне обладнання, придбане  у 80-х  роках минулого століття, потребує ремонту. На старому обладнанні випускати конкурентноспроможну продукцію неможливо. Нові друкарські машини придбати підприємство не може через їх високу вартість.

        Основне друкарське обладнання, яке на сьогодні використовується на підприємстві для виконання друкарських робіт: друкарська ротаційна офсетна машина РО -62 (для друку газет); для кольорового друку: аркушева офсетна  машина «Домінант -725», 2 малі офсетні машина «Ромайор-314».

         Зараз постійно друкується одна районна газета «Колос», періодично - одна газета Царичанського району Дніпропетровської області.

         На сьогодні чисельність працівників скорочено до 10 осіб, підприємство працює неповний робочий тиждень. Боргів із заробітної плати та платежів до бюджету, до Пенсійного та соціальних фондів у підприємства немає.

         Підприємство перемістило всі виробничі цехи на перший поверх. Частину вільних площ здано в оренду. На другому поверсі розташувались редакція газети «Колос», районний архів, кілька кімнат здано в оренду, є вільні площі на першому поверсі.

Виконує обов'язки директора підприємства Слісаренко Надія Петрівна.


Комунальне видавництво «Лубни»

Друкарська справа на Лубенщині набула певного поширення ще в позаминулому столітті. В «Переліку фабрик і заводів», виданому у 1897 році, зазначається, що 1886 року було засновано друкарню М.М. Доброволенка, 1889 року - К. С. Зюзіна.

Під час першої російської революції 1905-1907 рр. в Лубнах існувало кілька підпільних друкарень.

В «Пам'ятній книзі Полтавської губернії» за 1912 рік такі відомості: 1897, 1900 і 1906 pp. відкрито ще три друкарні в Лубнах, потім, аж до 1917 року, ще п'ять і одну - при Лубенському Мгарському монастирі. В кожній працювало 5-10 чоловік. Була також фабрика графічної справи, яка, зокрема, забезпечувала друкарні дерев'яними шрифтами.

О. М. Заславський, який 1903 року прийшов учнем до Левітанського, розповідав, що там було п'ятеро складачів і троє друкарів (у тому числі й сам власник). Щоправда, на фірмовому бланку цього підприємства вже в 1917 році було надруковано: «Самая большая образцовая типография и переплетная Б. Л. Левитанского в Лубнах Полтавской губернии», а також зображено золоту медаль Лемзальського товариства сільського господарства, якої удостоїлась друкарня.

Н.Я. Татаренко згадувала, що дванадцятилітньою поступила ученицею складача до Дубинського, півроку – безкоштовно. Працювали по дванадцять і більше годин. Тож не раз друкарі страйкували.

З липня 1917 року в друкарні Погоріліцера на Гімназичній (тепер вулиці ім. Григора Тютюнника) побачив світ перший номер радянської газети «Известия» – попередниці нинішньої «Лубенщини».

Із встановленням радянської влади приватні друкарні було націоналізовано, з них утворено одну державну. Для поліпшення фінансового стану при ній було відкрито граверну майстерню і книгарню.

З початком 30-х років у роботі з'явилось чимало нового. Хоч на 1930-й рік устаткування було зношене на 35%, але за два роки основний капітал зріс від 39,4 тисячі до 52,2 тисячі карбованців. Зокрема, з'явився електродвигун на 14 кінських сил, працював лінотип. Пропускна спроможність складального відділу 36427 тисяч літер, друкарських машин - 15176 тисяч відбитків на рік.

Напередодні Великої Вітчизняної війни тут працювало близько 60 чоловік (складачі), в залежності від замовлень, в одну-дві зміни, друкарі – в три.

Нелегко було відроджувати поліграфічну базу в Лубнах. Адже фашисти, відступаючи під натиском Радянської Армії, вщент зруйнували і спалили друкарню. Люди знаходили на згарищі по гвинтику, деталь за деталлю, з яких і було складено одну малопотужну друкарську машину. Шрифти знайдені в одному з колодязів у Оржиці. Підібралися і спеціалісти поліграфічної справи, які видрукували перші післявоєнні номери районної газети «Червона Лубенщина».

В авангарді боротьби за відродження поліграфічної бази в Лубнах стали партійна організація та місцевком профспілки. Організоване ними соціалістичне змагання в колективі стало рушійною силою у виконанні виробничих планів. В колективі з'явилися правофлангові. Це друкар і різальник паперу, учасник Великої Вітчизняної війни О. М. Заславський, складач О. П. Панченко, метранпаж К. С. Лінько, друкарі О. Чоботар та H. Татаренко. Першопроходцем налагодження обліку був бухгалтер М.I. Ганжа. На долю цих людей випали найтяжчі часи відродження друкарні.

Йшли роки. За радянських часів нарощувалися і виробничі потужності друкарні. У невеликому цегляному будинку по вулиці Радянській (навпроти парку ім. Леніна, нині на тому місці збудовано житловий 5-поверховий будинок під № 23) вже працювали дві плоскодрукарські, тигельна і різальна машини. Діяв укомплектований різними шрифтами та пробільними матеріалами складальний цех. Поповнився і склад колективу. До нього влилися кваліфіковані друкарі сестри Маляревські, різальник паперу И. І. Галіченко, а також учасниця Великої Вітчизняної війни Євдокія Кілочок, яка опанувала друкарську, а Ніна Вербицька - складальну справу. Колектив друкарні, який очолив М.К. Бережний, набирав сили, випускаючи не лише газету, а й друковану продукцію для промислових підприємств, установ і організацій Лубен.

Відчутні зміни сталися в період з 1959-1965 pp. –  до Лубенщини ввійшли Оржицький та Лазірківський райони. Почала виходити об'єднана газета «Ленінська зоря». Поліграфічна база не відповідала вимогам часу, тож вона й зазнала реорганізації.

Насамперед в друкарні було створено дві виробничі дільниці: в старому приміщенні – дільниця бланкової продукції, а в приміщенні Будинку рад – дільниця газетно-плакатної продукції. Друкарня поповнилася новою технікою, зокрема, лінотипом Н-7 та гартоплавкою для плавки металу і одержання чушок. Технічне переобладнання підприємства, зміцнення керівного складу та кадрів виробничників позитивно позначилося на рівні випуску продукції.

У 1966-1967 pp. в країні відбулися певні зміни. Поліграфісти справили новосілля в новій двоповерховій будівлі. Багато сил і енергії віддав цій споруді директор М.К. Бережний, на місці новозбудованої друкарні були приватні будинки, і він довго «воював», доки відселили мешканців з їхніх будівель.

З пуском в експлуатацію приміщення виробничі площі дозволили сконцентрувати нову техніку. Так у друкарському цеху було змонтовано ротаційну машину для друкування міськрайонної газети, підвищилась якість друку. Поруч розмістились ще 6 плоскодрукарських машин, лінотип, верстат для відливки плоских стереотипів, з'явилось 2 різальні і 1 флатова машини, освоювали також і цинкографію. Під керівництвом Т.О. Язовицької було придбано дві офсетні машини «Ромайор-313». Колектив працівників успішно справлявся з завданнями, були запроваджені матеріальні та моральні стимули. Дякуючи старанності працівників, міськрайонна газета виходила якісно і вчасно. Крім того, колектив надавав шефську допомогу колгоспам Лубенщини у вирощенні та збиранні цукрових буряків та овочів. Девіз «Один - за всіх і всі - за одного» щоденно втілювався в життя на виробництві. Не в одиночку, а колективно завойовували здобутки.

1000-ліття Лубен друкарня отримала нову офсетну машину індійського виробництва РО-62. А щоб ця машина давала продукцію високої якості, необхідно, щоб був грамотний комп'ютерний набір і якісно виведена плівка. Над цим і працюють щодня оператори комп'ютерного набору.

В кінці 1999 року підприємство здобуло статус видавництва. У 1989 році на святкування

З 2007 року колектив комунального видавництва «Лубни» очолює Т.І. Алєксєєва. З її приходом друкарня почала розширювати спектр своїх послуг. Була оновлена комп'ютерна техніка, придбані, ксерокс, принтери, різографи та машина кольорового друку «Коніка-Мінолта», почався випуск новітньої продукції: книг, брошур, календарів, листівок та ін. Також був оновлений фасад будівлі та огорожа. Не зупиняючись на досягнутому, видавництво планує йти впевнено вперед, виконуючи друкарські замовлення, що дає змогу успішно працюватиу цей нестійкий час.

Попереду трудові будні, нові плани та творчі задуми, вирішення яких дружньому колективу КВ «Лубни» під силу. Пам'ятаючи, що без минулого не буде майбутнього, трудовий колектив видавництва готовий йти далі, здобувати досвід та освоювати нову техніку. Життя, історія продовжуються у нових поколіннях…


Науково-редакційний підрозділ – центр по дослідженню історії Полтавщини

Науково-редакційний підрозділ – центр по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради (далі НРП-ЦЕНТР) є науково-дослідним закладом, основні напрямки діяльності якого пов'язані з розвитком інформаційного суспільства та видавничої галузі.

НРП-ЦЕНТР створено в складі обласної редакційної колегії по підготовці та виданню серії книг „Реабілітовані історією" 15.02.1993 відповідно до розпорядження представника Президента України від 15.02.1993 № 64 „Про питання обласної редакційної колегії по підготовці та виданню серії книг „Реабілітовані історією" на виконання Закону України від 17.04.1991 „Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", постанови Верховної Ради України від 06.04.1992 № 2256-ХІІ „Про підготовку багатотомного науково-документального видання про жертви репресій на Україні", постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1992 р. № 530 „Про підготовку і випуск серії книг „Реабілітовані історією".

Рішенням третьої сесії Полтавської обласної ради шостого скликання від 01.02.2011 НРП-ЦЕНТР включено до Переліку підприємств, установ і організацій, що належать до спільної власності територіальних громад області, затвердженого рішенням третьої сесії обласної ради двадцять третього скликання від 17 листопада 1998 року (зі змінами), повноваження з управління якими передаються обласній державній адміністрації.

Фінансування НРП-ЦЕНТРУ здійснюється з обласного бюджету відповідно до Комплексної програми сприяння розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери в Полтавській області на 2013-2015 роки.

На виконання доручення Прем'єр Міністра України Миколи Азарова від 16.08.2012 р. № 33114/1/1-12 до листа Голови Верховної Ради України від 13.08.2012 р. вих. № 01-7/957 „Щодо прийняття Постанови Кабінету Міністрів України „Про додаткові заходи по забезпеченню підготовки і видання науково-документальної серії книг „Реабілітовані історією" в області видано Полтавський том із двадцяти семи томів цієї серії у п'яти книгах загальним обсягом 3328 сторінок:

Книга перша видана у 2009 році – у книзі на основі різноманітних джерел розкривається історія політичних репресій на Полтавщині за часів комуністичного режиму (кін. 1910-х – 1980-і рр.). Обсяг книги 432 сторінки.

Книга друга видана у 2004 році – до книги увійшли біографічні довідки про уродженців та жителів Полтавщини, які були репресовані в роки тоталітаризму і реабілітовані лише наприкінці ХХ століття, вона умістила лише частину складених на основі архівно-кримінальних справ архівного відділу Управління Служби безпеки України по Полтавській області довідок про полтавців, прізвища яких починаються на літери від „А" до „К". Обсяг книги 720 сторінок.

Книга третя видана у 2005 році – продовження публікації біографічних довідок про полтавців, які були репресовані в роки тоталітаризму, складених на основі архівно-кримінальних справ архівного відділу Управління Служби безпеки України по Полтавській області, прізвища яких починаються на літери від „К" до „П". Обсяг книги 720 сторінок.

Книга четверта видана у 2006 році – у книзі завершено публікацію біографічних довідок про репресованих полтавців, складених на основі архівно-кримінальних справ архівного відділу Управління Служби безпеки України по Полтавській області. Обсяг книги 736 сторінок.

Книга п'ята видана у 2006 році – у книзі на основі різноманітних джерел опубліковані нариси про уродженців та мешканців Полтавщини, які зазнали політичних репресій за радянської доби. Обсяг книги 720 сторінок.

Разом з науково-пошуковими роботами з реалізації проекту „Реабілітовані історією" НРП-центр здійснює ряд краєзнавчих проектів та наукових досліджень з історії краю.

Одним із фундаментальних проектів, над яким працює колектив, є підготовка та видання сучасної енциклопедії Полтавщини „ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія у 12 томах". У 2008 році було видано дванадцятий том „Релігія і церква" – обсяг 756 сторінок формату 60х84/8.

На стадії завершення ще два томи: Том 7. Мова і література та Том 9. Професійна культура. Кн. 2 Образотворче мистецтво. Згідно з графіком підготовки повної серії енциклопедії здійснюється робота над рештою томів.

Також колективом НРП ‑ центру за роки існування реалізовано ряд краєзнавчих видавничих проектів на виконання заходів до знаменних та ювілейних дат. Зокрема:

- підручник „Історія Полтавщини" (11 кл). 2007 рік;

- подарунковий альбом „Полтавщина. Природа. Традиції. Культура" (до 70-ї річниці з дня утворення Полтавської області). 2007 рік;

- полтавський том „Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 рр. в Україні". 2008 рік;

- ювілейне видання „Історія комсомолу Полтавщини". 2008 рік;

- подарунковий альбом „Михайло Коргун. Творча спадщина" (українською та англійською мовами). 2009 рік;

- „Ілюстрована історія Полтавщини". 2010 рік;

- видання серії „Герої землі Полтавської": Вип. 1. Герої Радянського Союзу; Вип. 2. Герої Соціалістичної Праці;   Вип 3. Герої України. 2011-2012 роки;

- альбом „Український натюрморт другої половини ХХ – початку ХХІ століття з приватної збірки Олексія Петренка". 2011 рік;

- альбом „Українська графіка другої половини ХХ – початку ХХІ століття з приватної збірки Олексія Петренка". 2012 рік;

- монографія „Андрій Сербутовський" (до 90-річчя з дня народження художника). 2012 рік.

- „Полтавщина: влада на історичних паралелях". 2-е вид., доп. і перероб. (до 75-річчя області). 2012 рік.

- «Полтавська філармонія-70». 2013 рік.

- «Тарас Шевченко і Полтавщина» (до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка). 2013 рік.

Спільно з Державним архівом Полтавської області продовжується робота над книгами серії «Реабілітовані історією. Полтавська область». Проводиться науково-пошукова, дослідницька та методична робота з виявлення та опрацювання архівних документів,

Результати праці колективу НРП-центру мають високу соціальну цінність як для сьогодення так і для майбутніх поколінь. На сьогодні продовжується науково-пошукова, дослідницька та методична робота з опрацювання архівів що відображають процеси політичних репресій на Полтавщині у 1920–1930-х рр., а саме позбавлення виборчих прав у 1923–1924 рр. та розкуркулення у 1929–1930 рр. задля відновлення справедливості щодо жертв політичних репресій в Україні, реабілітованих у відповідності із Законом України „Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" від 17 квітня 1991 № 962-ХІІ.

Очолює науково редакційний підрозділ – центр по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Білоусько Олександр Андрійович.


ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ГЛОБИНСЬКЕ ВИДАВНИЦТВО "ПОЛІГРАФСЕРВІС"

Видавництво «Поліграфсервіс» засноване на майні, що є спільною (комунальною) власністю територіальних громад області. Власник майна-Полтавська обласна рада, а орган управління майном - управління майном Полтавської обласної ради, підпорядковане видавництво Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації. Майно закріплене за видавництвом на праві повного господарського відання. Також видавництво «Поліграфсервіс» є правонаступником Глобинської районної друкарні, а набуло статусу видавництва з 1997 року (свідоцтво про внесення суб'єкта видавничої справи до Державного реєстру видавців, виготівників, розповсюджувачів видавничої продукції ДК № 3792 від 28.05.2010 р. ).

Видавництво згідно Статуту, затвердженого управлінням майном Полтавської обласної ради (наказ №170 від 01 серпня 2013 року) є самостійною госпрозрахунковою одиницею. Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності видавництва є прибуток (доход), який спрямовується на покриття поточних витрат виробництва-придбання матеріалів, розрахунок за спожиті енергоносії, сплату податків, виплату заробітної плати, підтримання господарських споруд та обладнання в належному стані.

Видавництво єдине в районі по наданню поліграфічно-видавничих послуг та реалізації бланків звітності для підприємств та населення.

В видавництві працює 13 чоловік: з них-3 друкарі, 3 палітурника, 2 оператори комп'ютерного набору, один з них інвалід, 1 редактор друкованих видань, 1 реалізатор та 3 працівники адмінперсоналу. Майже всі працівники мають суміжні поліграфічні професії та великий досвід роботи, що дозволяє при потребі виконувати любі завдання. Щоб зберегти колектив від скорочення штату, бо професія поліграфіста на даний час рідкісна, підприємство вимушено працювати за скороченим робочим тижнем в залежності від завантаження.

Основною метою видавництва, згідно Статуту, є підготовка та випуск видавничої та іншої друкованої продукції, зокрема, видань на замовлення, місцевих газет, журналів, брошур, книг, забезпечення потреб міста, району, області бланковою продукцією та реалізація канцтоварів через свій магазин.

Підприємство може виготовляти вітальну папку до ювілеїв, посвідчення, запрошення, буклети, листівки, візитки, газети, книги, ламінування друкованої продукції, скріплення книг, журналів, бланків на термобіндері.

Одним з основних видів продукції є друк газет. На даний час друкується 3 газети, це «Зоря Придніпров я» (м.Глобине), Вісник ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт» (м.Глобине), «Вісник Семенівщини» (смт.Семенівка).

Газети друкуються на машині Домінант-724Р (1982р.) На протязі 2001-2011р.р. було списане старе обладнання та здійснено частковий ремонт друкарської машини Домінант-724. Також відновлено комп'ютерну техніку та придбано офсетну машину Rotaprint формату А4, та AВ DICK формат А3, що дало можливість знизити витрати при друкуванні малих тиражів. В 2011р. придбано термобіндер для скріплення книжкових блоків з обкладинкою та скріплення бланкової продукції і паперових блоків

Видавництво всі роки працює прибутково, стабільно, жодного разу не мало заборгованості по зарплаті та платежах до бюджету.

З отриманого прибутку в 2010-2011 рр. модернізовано наявну комп'ютерну техніку, закуплено 2 комплекти нових фарбових валів на Домінант-724Р, проводились ремонти приміщень.

Очолює підприємство Середа Віктор Іванович.Видавничо-поліграфічна справа і книгорозповсюдження